Warren Buffett Portfölj 2022

warren buffett portfölj

Warren Buffetts portfölj – aktier i börsbolag som han äger via sitt holdingbolag Berkshire Hathaway (aktieteknik: BRK.A (stamaktier av klass A), BRK.B (stamaktier av klass B)). Warren Buffett är ordförande, VD och största aktieägare i Berkshire Hathaway Inc.

Aktiviteter i Warren Buffetts portfölj (köp och försäljning) rapporteras varje kvartal till SEC (Security and Exchange Commision). Det senaste offentliggörandet ägde rum den 15 augusti 2022.

Warren Buffetts personliga portfölj består av hans ~16 % andel i Berkshire Hathaway (värt mer än 101 miljarder dollar) och aktieinnehav i två banker – JP Morgan och Wells Fargo (storleken på dessa andelar är inte känd).

Aktier i Warren Buffetts Berkshire Hathaway Inc. portfölj per den 30 juni 2022 (rapport publicerad den 15 augusti 2022)

FöretagAktietickerMarknadsvärde den 30 juni 2022Antal aktier% av den totala portföljen
APPLE INC    (COM)AAPL122,337,373,000894,802,31940.76%
BANK OF AMERICA CORP    (COM)BAC31,444,432,0001,010,100,60610.48%
COCA COLA CO    (COM)KO25,164,000,000400,000,0008.38%
CHEVRON CORP    (COM)CVX23,373,304,000161,440,1497.79%
AMERICAN EXPRESS CO    (COM)AXP21,016,276,000151,610,7007.00%
KRAFT HEINZ CO    (COM)KHC12,419,712,000325,634,8184.14%
OCCIDENTAL PETROLEUM    (COM)OXY9,335,408,000158,549,7293.11%
MOODYS CORP    (COM)MCO6,709,439,00024,669,7782.24%
US BANCORP DEL    (COM NEW)USB5,513,432,000119,805,1351.84%
ACTIVISION BLIZZARD INC    (COM)ATVI5,325,713,00068,401,1501.77%
HP INC.    (COM)HPQ3,424,725,000104,476,0351.14%
BANK OF NEW YORK MELLON CORP    (COM)BK3,018,027,00072,357,4531.01%
DAVITA HEALTHCARE PARTNERS I    (COM)DVA2,886,202,00036,095,5700.96%
CITIGROUP INC.    (COM)C2,536,616,00055,155,7970.85%
KROGER CO.    (COM)KR2,481,858,00052,437,2950.83%
VERISIGN INC    (COM)VRSN2,144,436,00012,815,6130.71%
PARAMOUNT GLOBAL    (COM CL B)PARA1,935,448,00078,421,6450.64%
CHARTER COMMUNICATIONS INC N    (CL A)CHTR1,793,974,0003,828,9410.60%
GENERAL MTRS CO    (COM)GM1,679,385,000 52,877,3590.56%
VISA INC    (COM CL A)V1,633,687,0008,297,4600.54%
LIBERTY MEDIA CORP DELAWARE    (COM C SIRIUSXM)LSXMK1,557,660,00043,208,2910.52%
MASTERCARD INC    (CL A)MA1,257,708,0003,986,6480.42%
AON PLC    (COM)AON1,185,514,0004,396,0000.39%
AMAZON COM INC    (COM)AMZN1,132,836,00010,666,0000.38%
CELANESE CORP.    (COM)CE1,076,922,0009,156,7140.36%
MCKESSON CORP.    MCK1,043,331,0003,198,3440.35%
ALLY FINANCIAL INC.    (COM)ALLY1,005,300,00030,000,0000.33%
SNOWFLAKE INC    (COM)SNOW851,795,0006,125,3760.28%
LIBERTY SIRIUS XM SERIES A    LSXMA728,285,00020,207,6800.24%
T-MOBILE US INC    (COM)TMUS705,259,0005,242,0000.23%
GLOBE LIFE INC    (COM)GL619,297,0006,353,7270.21%
MARKEL CORP.    (COM)MKL604,738,000467,6110.20%
LIBERTY MEDIA CORP FORMULA ONE    (COM SER C)FWONK604,738,0007,722,4510.16%
RESTORATION HARDWARE HOLDINGS INC    (COM)RH460,605,0002,170,0000.15%
NU HOLDINGS LTD    NU400,624,000107,118,7840.13%
FLOOR & DECOR HOLDINGS    (COM)FND300,949,0004,780,0000.10%
STORE CAP CORP    (COM)STOR180,693,0006,928,4130.06%
STONECO LTD    (COM CL A)STNE82,355,00010,695,4480.03%
JOHNSON & JOHNSON    (COM)JNJ58,064,000327,1000.02%
MARSH & MCLENNAN    MMC62,862,000404,9110.02%
PROCTER & GAMBLE CO    (COM)PG45,351,000315,4000.02%
LIBERTY LATIN AMERICA LTD    (COM CL A)LILA25,518,0002,630,7920.01%
MONDELEZ INTL INC    (CL A)MDLZ35,888,000578,0000.01%
LIBERTY LATIN AMERICA LTD    (COM CL C)LILAK10,003,0001,284,0200.00%
SPDR S&P 500 ETF TRUST    SPY14,864,00039,4000.00%
UNITED PARCEL SERVICE INC    (CL B)UPS10,843,00059,4000.00%
VANGUARD S&P 500 ETF    VOO14,916,00043,0000.00%
Totalt marknadsvärde ($)300,130,772,000

Berkshire Hathaway Kontantinnehav

Utöver den aktieportfölj som visas ovan har Warren Buffetts holdingbolag Berkshire Hathaway 101 miljarder dollar i kontanter och likvida medel (så kallade investeringar i mycket kortfristiga obligationer) enligt sin rapport för andra kvartalet 2022.

Warren Buffets utländska investeringar

Den 31 augusti 2020 blev det känt att Berkshire Hathaway investerade 6 miljarder dollar i aktier i fem av de största japanska företagen: Mitsubishi Corp., Mitsui & Co., Sumitomo Corp., Itochu Corp. och Marubeni Corp.

Källa: SEC rapport