Warren Buffett Portfölj 2022

warren buffett portfölj

Warren Buffetts portfölj — aktier i börsbolag som han äger via sitt holdingbolag Berkshire Hathaway (aktieteknik: BRK.A (stamaktier av klass A), BRK.B (stamaktier av klass B)). Warren Buffett är ordförande, VD och största aktieägare i Berkshire Hathaway Inc.

Aktiviteter i Warren Buffetts portfölj (köp och försäljning) rapporteras varje kvartal till SEC (Security and Exchange Commision). Den senaste rapporten är daterad den 31 mars 2022.

Warren Buffetts personliga portfölj består av hans ~16 % andel i Berkshire Hathaway (värt mer än 111 miljarder dollar) och aktieinnehav i två banker — JP Morgan och Wells Fargo (storleken på dessa andelar är inte känd).

Aktier i Warren Buffetts Berkshire Hathaway Inc. portfölj per den 31 mars 2022 (rapport publicerad den 16 maj 2022)

FöretagAktietickerMarknadsvärde den 31 mars 2022Antal aktier% av den totala portföljen
APPLE INC    (COM)AAPL155,564,138,000890,923,41042.79%
BANK OF AMERICA CORP    (COM)BAC41,636,348,0001,010,100,60611.45%
AMERICAN EXPRESS CO    (COM)AXP28,351,201,000151,610,7007.80%
CHEVRON CORP    (COM)CVX25,918,973,000159,178,1177.13%
COCA COLA CO    (COM)KO24,799,999,000400,000,0006.82%
KRAFT HEINZ CO    (COM)KHC12,826,755,000325,634,8183.53%
MOODYS CORP    (COM)MCO8,323,829,00024,669,7782.29%
OCCIDENTAL PETROLEUM    (COM)OXY7,737,804,000136,373,0002.13%
US BANCORP DEL    (COM NEW)USB6,719,111,000126,417,8872.15%
ACTIVISION BLIZZARD INC    (COM)ATVI5,152,292,00064,315,2221.42%
DAVITA HEALTHCARE PARTNERS I    (COM)DVA4,082,770,00036,095,5701.12%
HP INC.    (COM)HPQ3,792,480,000104,476,0351.04%
BANK OF NEW YORK MELLON CORP    (COM)BK3,591,100,00072,357,4530.99%
KROGER CO.    (COM)KR3,326,615,00057,985,2630.92%
CITIGROUP INC.    (COM)C2,945,319,00055,155,7970.81%
VERISIGN INC    (COM)VRSN2,850,961,00012,815,6130.78%
GENERAL MTRS CO    (COM)GM2,713,886,00062,045,8470.75%
PARAMOUNT GLOBAL    (COM CL B)PARA2,606,915,00068,947,7600.72%
CHARTER COMMUNICATIONS INC N    (CL A)CHTR2,088,764,0003,828,9410.57%
LIBERTY MEDIA CORP DELAWARE    (COM C SIRIUSXM)LSXMK1,975,915,00043,208,2910.54%
VISA INC    (COM CL A)V1,840,128,0008,297,4600.51%
AMAZON COM INC    (COM)AMZN1,738,531,000533,3000.48%
AON PLC    (COM)AON1,431,470,0004,396,0000.39%
MASTERCARD INC    (CL A)MA1,424,748,0003,986,6480.39%
SNOWFLAKE INC    (COM)SNOW1,403,507,0006,125,3760.39%
CELANESE CORP.    (COM)CE1,125,958,0007,880,9980.31%
LIBERTY SIRIUS XM SERIES A    LSXMA923,692,00020,207,6800.25%
MCKESSON CORP.    MCK894,504,0002,921,9750.25%
NU HOLDINGS LTD    NU826,957,000107,118,7840.23%
RESTORATION HARDWARE HOLDINGS INC    (COM)RH707,615,0002,170,0000.19%
T-MOBILE US INC    (COM)TMUS672,811,0005,242,0000.19%
GLOBE LIFE INC    (COM)GL639,185,0006,353,7270.18%
MARKEL CORP.    (COM)MKL620,034,000420,2930.17%
LIBERTY MEDIA CORP FORMULA ONE    (COM SER C)FWONK539,336,0007,722,4510.15%
STORE CAP CORP    (COM)STOR431,283,00014,754,8110.12%
ALLY FINANCIAL INC.    (COM)ALLY389,990,0008,969,4200.11%
FLOOR & DECOR HOLDINGS    (COM)FND387,180,0004,780,0000.11%
STONECO LTD    (COM CL A)STNE125,137,00010,695,4480.03%
JOHNSON & JOHNSON    (COM)JNJ57,972,000327,1000.02%
MARSH & MCLENNAN    MMC69,005,000404,9110.02%
ROYALTY PHARMA PLC    (COM)RPRX58,299,0001,496,3720.02%
VERIZON COMMUNICATIONS    (COM)VZ70,303,0001,380,1110.02%
LIBERTY LATIN AMERICA LTD    (COM CL A)LILA25,518,0002,630,7920.01%
MONDELEZ INTL INC    (CL A)MDLZ36,287,000578,0000.01%
PROCTER & GAMBLE CO    (COM)PG48,193,000315,4000.01%
LIBERTY LATIN AMERICA LTD    (COM CL C)LILAK12,314,0001,284,0200.00%
SPDR S&P 500 ETF TRUST    SPY17,795,00039,4000.00%
UNITED PARCEL SERVICE INC    (CL B)UPS12,739,00059,4000.00%
VANGUARD S&P 500 ETF    VOO17,852,00043,0000.00%
Totalt marknadsvärde ($)363,553,518,000

Berkshire Hathaway Kontantinnehav

Förutom den aktieportfölj som visas ovan har Warren Buffetts holdingbolag Berkshire Hathaway 102,7 miljarder dollar i kontanter och likvida medel (så kallade investeringar i mycket kortfristiga obligationer) enligt rapporterade resultat för första kvartalet 2022.

Warren Buffets utländska investeringar

Den 31 augusti 2020 blev det känt att Berkshire Hathaway investerade 6 miljarder dollar i aktier i fem av de största japanska företagen: Mitsubishi Corp., Mitsui & Co., Sumitomo Corp., Itochu Corp. och Marubeni Corp.

Källa: SEC rapport