Warren Buffett Portfölj 2023

warren buffett portfölj

Warren Buffetts portfölj – aktier i börsbolag som han äger via sitt holdingbolag Berkshire Hathaway (aktieteknik: BRK.A (stamaktier av klass A), BRK.B (stamaktier av klass B)). Warren Buffett är ordförande, VD och största aktieägare i Berkshire Hathaway Inc.

Aktiviteter i Warren Buffetts portfölj (köp och försäljning) rapporteras varje kvartal till SEC (Security and Exchange Commision). Den senaste 13F-rapporten från Berkshire Hathaway är daterad den 14 november 2022.

Warren Buffetts personliga portfölj består av hans ~16 % andel i Berkshire Hathaway (värt mer än 108 miljarder dollar) och aktieinnehav i två banker – JP Morgan och Wells Fargo (storleken på dessa andelar är inte känd).

Aktier i Warren Buffetts Berkshire Hathaway Inc. portfölj per den 30 september 2022 (rapporterad till SEC den 14 november 2022)

FöretagAktietickerMarknadsvärde per den 30 september 2022Antal aktier% av den totala portföljen
APPLE INC    (COM)AAPL123,661,679,000894,802,31941.76%
BANK OF AMERICA CORP    (COM)BAC30,505,039,0001,010,100,60610.30%
CHEVRON CORP    (COM)CVX23,757,173,000161,440,1498.02%
COCA COLA CO    (COM)KO22,407,999,000400,000,0007.57%
AMERICAN EXPRESS CO    (COM)AXP20,453,800,000151,610,7006.91%
OCCIDENTAL PETROLEUM    (COM)OXY11,942,909,000194,351,6504.03%
KRAFT HEINZ CO    (COM)KHC10,859,921,000325,634,8183.67%
MOODYS CORP    (COM)MCO5,997,470,00024,669,7782.03%
ACTIVISION BLIZZARD INC    (COM)ATVI4,470,946,00060,141,8661.51%
TAIWAN SEMICONDUCTOR S.A.    (COM)TSM4,117,774,00060,060,8801.39%
US BANCORP DEL    (COM NEW)USB3,136,420,00077,788,2141.06%
DAVITA HEALTHCARE PARTNERS I    (COM)DVA2,987,630,00036,095,5701.01%
HP INC.    (COM)HPQ2,603,542,000104,476,0350.88%
BANK OF NEW YORK MELLON CORP    (COM)BK2,396,364,00062,210,8780.81%
CITIGROUP INC.    (COM)C2,298,341,00055,155,7970.78%
VERISIGN INC    (COM)VRSN2,226,072,00012,815,6130.75%
KROGER CO.    (COM)KR2,199,260,00050,268,8230.74%
PARAMOUNT GLOBAL    (COM CL B)PARA1,736,763,00091,216,5100.59%
LIBERTY MEDIA CORP DELAWARE    (COM C SIRIUSXM)LSXMK1,629,386,00043,208,2910.55%
GENERAL MTRS CO    (COM)GM1,604,500,00050,000,0000.54%
VISA INC    (COM CL A)V1,474,044,0008,297,4600.50%
AMAZON COM INC    (COM)AMZN1,205,258,00010,666,0000.41%
AON PLC    (COM)AON1,177,556,0004,396,0000.40%
CHARTER COMMUNICATIONS INC N    (CL A)CHTR1,161,509,0003,828,9410.39%
MASTERCARD INC    (CL A)MA1,133,563,0003,986,6480.38%
MCKESSON CORP.    MCK1,087,021,0003,198,3440.37%
SNOWFLAKE INC    (COM)SNOW1,041,069,0006,125,3760.35%
CELANESE CORP.    (COM)CE877,219,0009,710,1830.30%
ALLY FINANCIAL INC.    (COM)ALLY834,901,00030,000,0000.28%
LIBERTY SIRIUS XM SERIES A    LSXMA769,307,00020,207,6800.26%
T-MOBILE US INC    (COM)TMUS703,319,0005,242,0000.24%
GLOBE LIFE INC    (COM)GL633,467,0006,353,7270.21%
RESTORATION HARDWARE HOLDINGS INC    (COM)RH580,724,0002,360,0000.20%
MARKEL CORP.    (COM)MKL506,993,000467,6110.17%
NU HOLDINGS LTD    NU471,323,000107,118,7840.16%
LIBERTY MEDIA CORP FORMULA ONE    (COM SER C)FWONK451,764,0007,722,4510.15%
FLOOR & DECOR HOLDINGS    (COM)FND335,843,0004,780,0000.11%
LOUISIANA-PACIFIC CORP    (COM)LPX296,692,0005,795,9060.10%
STONECO LTD    (COM CL A)STNE101,928,00010,695,4480.03%
JOHNSON & JOHNSON    (COM)JNJ53,435,000327,1000.02%
MARSH & MCLENNAN    MMC60,449,000404,9110.02%
LIBERTY LATIN AMERICA LTD    (COM CL A)LILA16,285,0002,630,7920.01%
MONDELEZ INTL INC    (CL A)MDLZ31,692,000578,0000.01%
PROCTER & GAMBLE CO    (COM)PG39,819,000315,4000.01%
JEFFERIES FINANCIAL GROUP INC    (COM CL C)JEF12,790,000433,5580.00%
LIBERTY LATIN AMERICA LTD    (COM CL C)LILAK7,897,0001,284,0200.00%
SPDR S&P 500 ETF TRUST    SPY14,073,00039,4000.00%
UNITED PARCEL SERVICE INC    (CL B)UPS9,595,00059,4000.00%
VANGUARD S&P 500 ETF    VOO14,117,00043,0000.00%
Totalt marknadsvärde ($)296,096,640,000

Berkshire Hathaway Kontantinnehav

Förutom nästan 300 miljarder dollar i aktier består Berkshire Hathaways innehav av mer än 105 miljarder dollar i kontanter och likvida medel enligt rapporten för tredje kvartalet.

Warren Buffets utländska investeringar

Den 31 augusti 2020 blev det känt att Berkshire Hathaway investerade 6 miljarder dollar i aktier i fem av de största japanska företagen: Mitsubishi Corp., Mitsui & Co., Sumitomo Corp., Itochu Corp. och Marubeni Corp.

Källa: SEC rapport